05 marca 2025

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku: kiedy można sprzedać, jak to zrobić?

Szybka i bezproblemowa sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku to temat interesujący wszystkie osoby, które odziedziczyły nieruchomość, lecz nie zamierzają w niej mieszkać, wynajmować jej lokatorom ani utrzymywać pustej. W dzisiejszym poradniku zajmiemy się odpowiedziami na pytania, jak, kiedy i po jakim czasie można sprzedać mieszkanie otrzymane w spadku, aby uniknąć podatku. Zapraszamy!

Po jakim czasie można sprzedać mieszkanie odziedziczone w spadku?

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku możliwa jest od dnia jego odziedziczenia, a precyzyjnie: od dnia dopełnienia wszystkich formalności związanych z wejściem w posiadanie odziedziczonej nieruchomości. Wiemy jednak, że niezupełnie o to chodzi w pytaniu, po jakim czasie można sprzedać mieszkanie otrzymane w spadku. Tak naprawdę chodzi o chęć uniknięcia podatku 19%, który może się wiązać ze sprzedażą odziedziczonego mieszkania.

Dobra wiadomość jest taka, iż od 2019 roku jeśli sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku ma miejsce ponad 5 lat od nabycia nieruchomości przez spadkodawcę - nie zaś odziedziczenia jej przez spadkobiercę! - nie zachodzi konieczność płacenia podatku.

Jeśli chodzi o sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku przed upływem 5 lat od jej zakupu przez spadkodawcę, istnieje pewna szansa na uniknięcie podatku. Warto przeczytać o uldze mieszkaniowej, wiążącej się z wykorzystaniem pieniędzy ze sprzedaży na zakup nowego mieszkania, budowę domu, remont nieruchomości i inne cele mieszkaniowe - w terminie do 3 lat od sprzedaży odziedziczonego mieszkania.

Kiedy można sprzedać mieszkanie otrzymane w spadku?

Sprzedaż mieszkania odziedziczonego w spadku możliwa jest, gdy:

  • Otrzymało się mieszkanie na wyłączność - jest się jedynym spadkobiercą danej nieruchomości.
  • Dopełniło się wszystkich formalności związanych z przyjęciem mieszkania w spadku.
  • W mieszkaniu nikt nie mieszka ani nie jest zameldowany ALBO w mieszkaniu ktoś mieszka bądź jest zameldowany. Przeczytaj: skup nieruchomości z lokatorami
  • Na mieszkaniu nie ma długu ALBO mieszkanie jest zadłużone. Przeczytaj: skup zadłużonych nieruchomości
  • Upłynęło 5 lat od otrzymania mieszkania w spadku ALBO nie upłynęło.
  • Upłynęło 5 lat od nabycia mieszkania przez spadkodawcę ALBO nie upłynęło - w drugim przypadku zapłacisz podatek 19% lub skorzystasz z ulgi mieszkaniowej.

Natomiast sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku nie jest możliwa, m.in. kiedy:

  • Nie dopełniło się formalności spadkowych i mieszkanie nie jest jeszcze własnością spadkobiercy.
  • Spadkobierca otrzymał udział w mieszkaniu, nie zaś całe mieszkanie. Przeczytaj: skup udziałów w nieruchomościach

 

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku po rodzicach - jak się przygotować?

Sprzedaż mieszkania nabytego w spadku jest łatwa. Jeśli korzystasz ze standardowej formy i chcesz znaleźć prywatnego kupca, powinieneś:

  1. Skompletować dokumenty, takie jak: postanowienie o nabyciu spadku lub notarialne poświadczenie dziedziczenia, zaświadczenia stanu prawnego nieruchomości.
  2. Wycenić mieszkanie, najlepiej we współpracy z doświadczoną firmą.
  3. Wystawić ogłoszenie sprzedaży mieszkania lub nawiązać współpracę z pośrednikiem nieruchomości - druga opcja jest bardzo wygodna, ale będziesz musiał zapłacić pośrednikowi.
  4. Ustalić warunki z nabywcą i podpisać umowę.
  5. Zgłosić sprzedaż mieszkania do urzędu i zapłacić podatek, jeśli trzeba.

Jeżeli zdecydujesz się na sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku w skupie nieruchomości Skup Lokali, czeka Cię skrócona ścieżka. Poznaj nasze usługi i skróć czas szukania nabywcy, uzyskując nawet 100% wartości odziedziczonego mieszkania!

 

Wszelkie prawa zastrzeżone @ skuplokali.pl Informacja o przetwarzaniu danych dostępna w naszej polityce prywatności. 

Odwiedź nas:

ul. Rydygiera 19, 01-793 Warszawa 

Skup mieszkań Warszawa

Błyskawiczny skup mieszkań 

info@skuplokali.pl

 535 525 555