Egzekucja komornicza z nieruchomości może wydawać się ostatecznym potwierdzeniem wyczerpania możliwości samodzielnego rozwiązania problemu z zadłużeniem. Tymczasem to nieprawda - warto przynajmniej spróbować wstrzymać egzekucję komorniczą z nieruchomości i uzyskać pieniądze na pokrycie długu w inny sposób. O tym, co właściwie daje takie działanie oraz jak wstrzymać egzekucję komorniczą z nieruchomości, przeczytasz w dzisiejszym artykule.
Egzekucja komornicza z nieruchomości jest procesem składającym się z pięciu etapów - nie licząc samej sprawy sądowej. Pierwszy etap stanowi wszczęcie egzekucji komorniczej, a więc wezwanie dłużnika do spłaty długu. Odpowiednia adnotacja trafia wówczas do księgi wieczystej mieszkania lub domu. Oznacza to zajęcie danej nieruchomości przez komornika.
Na drugim etapie dochodzi do opisania nieruchomości i oszacowania jej wartości. Nie robi tego jednak komornik - do zadania oddelegowany zostaje biegły sądowy. To bardzo ważny etap, ponieważ ocena specjalisty będzie podstawą do kwoty pieniężnej wskazanej podczas licytacji.
Trzecim etapem jest powiadomienie o terminie licytacji, które następuje po uprawomocnieniu się opisu nieruchomości i jej wartości pieniężnej. Ogłoszenie z terminem, kwotą wywoławczą i lokalizacją licytacji komorniczej trafia do wiadomości publicznej, aby w wydarzeniu mogły wziąć udział wszystkie zainteresowane osoby.
Tutaj zróbmy przerwę, ponieważ to właśnie opisane wyżej trzy etapy egzekucji komorniczej z nieruchomości będą dla Ciebie najistotniejsze. W czasie ich trwania - czyli na przestrzeni ponad miesiąca, jako że wezwanie do zapłaty zwykle obejmuje okres dwóch tygodni, a obwieszczenie o licytacji komorniczej publikuje się kolejne dwa tygodnie przed samą licytacją - możesz spróbować wstrzymać egzekucję komorniczą z nieruchomości.
Warto to zrobić, ponieważ licytacja komornicza wiąże się ze sprzedażą nieruchomości po zaniżonej cenie. Podczas pierwszej tury cena wywoławcza wynosi co najmniej 3/4 wartości rynkowej mieszkania ustalonej przez biegłego sądowego. Jeżeli kupcy nie będą zainteresowani i transakcja nie dojdzie do skutku, ogłoszony zostanie drugi termin licytacji. Wówczas nieruchomość będzie sprzedawana za 2/3 wartości oszacowanej pierwotnie. Oznacza to, że uzyskane pieniądze mogą nie pokryć długu.
Aby wstrzymać egzekucję komorniczą z nieruchomości, trzeba skontaktować się z prawnikiem. Po konsultacji z nim będzie można wybrać jedno z rozwiązań:
Skuteczne wstrzymanie egzekucji komorniczej z nieruchomości - czy to poprzez zawieszenie, czy to od razu za sprawą umorzenia - najczęściej wymaga spłaty całego zadłużenia. Jeżeli dług jest duży, spłacenie go może wiązać się z koniecznością sprzedaży mieszkania. Problem jest taki, że prywatni kupcy są nieszczególnie zainteresowani nieruchomościami zajętymi przez komornika. Tym bardziej rzadko chcą za nie zapłacić cenę sięgającą 100% wartości rynkowej.
W tym miejscu pojawia się Skup Lokali, który oferuje zarówno skup zadłużonych nieruchomości (jeśli wysoki dług wygenerowała sama nieruchomość, np. niemożność spłaty hipoteki), jak i skup nieruchomości z komornikiem (jeżeli dług ma inne podłoże, ale w celu jego spłaty zajęta została m.in. nieruchomość). W przeciwieństwie do prywatnych nabywców, uczestników licytacji komorniczych, a nawet innych skupów nieruchomości oferujemy do 100% wartości mieszkania lub domu. Ta pozornie drobna, lecz znacząca pod względem finansowym różnica może pozwolić Ci spłacić dług w całości lub przynajmniej w znacznie większej części niż licytacja komornicza.
Co powinieneś zatem zrobić?
Skontaktuj się z nami teraz: 535 525 555, info@skuplokali.pl.
Wszelkie prawa zastrzeżone @ skuplokali.pl Informacja o przetwarzaniu danych dostępna w naszej polityce prywatności. Pozycjonowanie: FunkyMEDIA
Odwiedź nas:
ul. Rydygiera 19, 01-793 Warszawa
Skup mieszkań Warszawa
Błyskawiczny skup mieszkań