W Polsce postępowanie egzekucyjne z nieruchomości wiąże się z maksymalnie dwiema licytacjami komorniczymi, przy czym druga licytacja komornicza nieruchomości występuje tylko w przypadku braku sprzedaży podczas pierwszej. Jeżeli to właśnie Ciebie dotknęła ta przykra i stresująca sytuacja, możesz się zastanawiać, co po drugiej licytacji komorniczej nieruchomości Cię czeka. Odpowiedzią na to pytanie zajęliśmy się w poradniku. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami.
W polskim prawie nie określono czasu, po jakim powinna nastąpić druga licytacja komornicza nieruchomości. Nie może ona jednak zostać zorganizowana w czasie krótszym niż 14 dni od pierwszej. Zwykle jest to od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.
Druga licytacja komornicza nieruchomości może mieć miejsce szybko, jeżeli wierzyciel od razu po otrzymaniu zawiadomienia o braku sukcesu pierwszej licytacji złoży wniosek o wyznaczenie terminu drugiej. W praktyce zatem wszystko zależy od wierzyciela, komornika i sądu.
Druga licytacja komornicza nieruchomości jest niekorzystna zarówno dla dłużnika, jak i dla wierzyciela. Wynika to z faktu, iż kwota pieniężna uzyskana podczas sprzedaży nieruchomości na drugiej licytacji komorniczej jest niższa od kwoty uzyskanej podczas pierwszej. Tu warto zaznaczyć, iż nawet pierwsza licytacja komornicza nie daje 100% wartości nieruchomości.
Pierwsza licytacja komornicza nieruchomości - cena wywoławcza to 3/4 wartości rynkowej lokalu.
Druga licytacja komornicza nieruchomości - cena wywoławcza to 2/3 wartości rynkowej lokalu.
Co to oznacza w praktyce? Druga licytacja komornicza nieruchomości - a często również pierwsza - może być niewystarczająca, abyś spłacił swoje długi. W efekcie chociaż spłacisz wierzycielowi część zadłużenia, nadal pozostaniesz z pewną kwotą do uregulowania.
Jeżeli druga licytacja komornicza nieruchomości dojdzie do skutku i lokal zostanie sprzedany, przestaniesz być jego właścicielem oraz stracisz prawo do jego użytkowania. Musisz opuścić nieruchomość polubownie, w przeciwnym razie dojdzie do eksmisji. Możesz złożyć wniosek o lokal socjalny - jeśli Ci przysługuje. Dodatkowo jeżeli cena ze sprzedaży nie pokrywa całości Twojego długu, resztę musisz spłacić z innych środków.
Jeśli jednak druga licytacja komornicza nieruchomości nie dojdzie do skutku i lokal nie zostanie sprzedany, będzie to oznaczało jedną z opcji: 1) oczekiwanie na kolejny ruch wierzyciela (może np. złożyć wniosek o przejęcie nieruchomości na własność z pominięciem licytacji), 2) umorzenie postępowania egzekucyjnego (lokal zostaje w Twoich rękach, jednak nadal masz długi i wierzyciel może ponownie wystąpić do sądu o egzekucję komorniczą).
Wyjaśniliśmy już, dlaczego druga licytacja komornicza nieruchomości jest niekorzystna - pozwala otrzymać 3/4 wartości mieszkania. Jeżeli Twój dług jest duży, nie zdołasz go spłacić. A jeśli uda Ci się go spłacić, nie zostanie Ci wolna gotówka na inne wydatki, np. wynajem nowego lokalu. Właśnie dlatego zanim nastąpi druga licytacja komornicza nieruchomości, skontaktuj się z nami. Oferujemy skup zadłużonych nieruchomości oraz skup mieszkań z komornikiem. Płacimy nawet 100% wartości rynkowej lokalu.
Wszelkie prawa zastrzeżone @ skuplokali.pl Informacja o przetwarzaniu danych dostępna w naszej polityce prywatności. Pozycjonowanie: FunkyMEDIA
Odwiedź nas:
ul. Rydygiera 19, 01-793 Warszawa
Skup mieszkań Warszawa
Błyskawiczny skup mieszkań